Podstawowe rodzaje drzwi

Ten sam model drzwi rozwiernych (tradycyjnie otwieranych), można wykonać na wiele sposobów. Może być wykonany jako drzwi: przylgowe, bezprzylgowe, rewersyjne lub ukryte. Może też być wykonany jako przesuwne w systemie: loft (z czarną szyną), przesuwne naścienne lub chowane w ścianie. Tymi rodzajami drzwi na razie nie będziemy się zajmować.

Nas będą interesować  te cztery pierwsze typy wykonania.

Na poniższych schematach (rzut z góry) postaramy się przedstawić różnice i krótko je opisać.

Przed podjęciem decyzji o zakupie drzwi warto poznać poniższe rodzaje drzwi. Od tego wyboru zależeć będzie odpowiednie przygotowanie otworów na etapie budowy czy remontu, gdyż każdy rodzaj drzwi wymaga innych wymiarów.

 


Przykładowe schematy przekrojów przez drzwi, w zależności od ich rodzaju, podajemy na dole strony – warto zaglądnąć.

Drzwi przylgowe

Tradycyjne, najczęściej wybierane drzwi z widocznymi zawiasami. W pozycji zamkniętej przylga od skrzydła drzwiowego przylega do ościeżnicy (stąd nazwa) ale jest nieznacznie przed opaskami ościeżnicowymi.

Na naszym przykładowym schemacie przedstawiamy bardzo często występujący przypadek, gdzie jedne z drzwi otwierają się do pomieszczenia (pokój) a drugie na zewnątrz pomieszczenia (np. łazienka).

Jak widać, stojąc na korytarzu, przy zamkniętych drzwiach, w obu pomieszczeniach:

Drzwi do pokoju są cofnięte, nie będzie widać zawiasów bo są z drugiej strony, będzie widać za to całą szerokość ościeżnicy.

Drzwi do łazienki przylga od skrzydła będzie nachodziła na opaski od ościeżnicy, będą widoczne zawiasy. Zawiasy można „ukryć” dokupując osłonki zazwyczaj w kolorze skrzydła lub dopasowane do koloru klamki.

Drzwi bezprzylgowe

Coraz częściej wybierane drzwi ze względu na ukryte zawiasy oraz fakt, że skrzydło po zamknięciu licuje się z opaską od ościeżnicy, tworząc wspólnie jedną płaszczyznę.

Na naszym przykładowym schemacie, wygląda to już nieco inaczej niż w przypadku opisywanych powyżej drzwi przylgowych.

Jak widać, stojąc na korytarzu, przy zamkniętych drzwiach w obu pomieszczeniach:

Drzwi do pokoju będą dalej cofnięte, nie będzie widać zawiasów (bo są ukryte) oraz dalej będzie widać całą szerokość ościeżnicy.

Drzwi do łazienki skrzydło będzie pomiędzy opaskami od ościeżnicy, licując się i tworząc jedną płaszczyznę. Zawiasy w tym typie drzwi są ukryte, więc będą niewidoczne.

Drzwi rewersyjne

Najnowszy trend (występuje tylko w wybranych modelach drzwi), polegający na uzyskaniu efektu, aby niezależnie czy drzwi otwierają się do wewnątrz pomieszczenia czy na zewnątrz, można było, przy zamkniętych drzwiach, uzyskać efekt jednej linii drzwi od strony np. korytarza.

Na naszym przykładowym schemacie, wygląda to już zupełnie inaczej niż w przypadku opisywanych powyżej drzwi przylgowych czy bezprzylgowych.

Jak widać, stojąc na korytarzu, przy zamkniętych drzwiach w obu pomieszczeniach:

Drzwi do pokoju (rewersyjne) skrzydło będzie pomiędzy opaskami od ościeżnicy, będzie miało ukryte zawiasy ale otwierać się będzie odwrotnie niż klasyczne drzwi -do środka pomieszczenia, czyli właśnie rewersyjnie – stąd nazwa.

Drzwi do łazienki aby uzyskać jedną linię z drzwiami do pokoju, to w tym przypadku będziemy musieli zostawić drzwi bezprzylgowe (opisywane w dziale powyżej), gdzie jak wcześniej: skrzydło będzie pomiędzy opaskami od ościeżnicy, licując się i tworząc jedną płaszczyznę. Zawiasy w tym typie drzwi są ukryte, więc będą niewidoczne.

Drzwi ukryte

Bardzo odważny wybór (ograniczona liczba modeli i kolorów), polegający na uzyskaniu efektu, aby niezależnie czy drzwi otwierają się do wewnątrz pomieszczenia czy na zewnątrz można było, przy zamkniętych drzwiach, uzyskać efekt jednej linii drzwi od strony np. korytarza. Dodatkowo z racji, że ościeżnica jest ukryta, więc nie widoczna, uzyskujemy efekt, gdzie płaszczyzna skrzydeł jest zlicowana już nie z opaskami od ościeżnicy a bezpośrednio ze ścianą. Bardzo ciekawą alternatywą jest wybór tych drzwi w wersji grunt, co pozwala je pomalować w kolorze ściany lub nakleić zarówno na ścianę jak i skrzydło np. tapetę.

Na naszym przykładowym schemacie, wygląda to bardzo podobnie jak w drzwiach rewersyjnych z tą różnicą, że skrzydło nie licuje się z opaską od ościeżnicy a bezpośrednio ze ścianą.

Jak widać, stojąc na korytarzu, przy zamkniętych drzwiach w obu pomieszczeniach:

Drzwi do pokoju (ukryte – rewersyjne) skrzydło będzie zlicowane ze ścianą, będzie miało ukrytą ościeżnicę (np. zatynkowaną), będzie miało ukryte zawiasy ale otwierać będzie się odwrotnie niż klasyczne drzwi, czyli do środka pomieszczenia.

Drzwi do łazienki aby uzyskać jedną linię z drzwiami do pokoju, to w tym przypadku wybieramy drzwi ukryte bezprzylgowe, gdzie: skrzydło będzie zlicowane ze ścianą tworząc z nią jedną płaszczyznę. Zawiasy w tym typie drzwi też są ukryte, więc będą niewidoczne.

Schematy

Przekroje przez różne typy drzwi. 

Trzeba pamiętać, że skrzydło wraz z ościeżnicą to, tak po prawdzie, urządzenie techniczne, więc proszę się nie dziwić, że wszystko musi być dokładnie zwymiarowane i producenci drzwi posługują się rysunkami technicznymi, choćby takimi jak poniżej.

Jak widać, tylko przy jednym schemacie jest pełno dziwnie wyglądających oznaczeń, typu: A, B, …, czy Sp, Sz, …, itp. A przy każdym typie drzwi wymiary, kryjące się pod tymi oznaczeniami będą inne.

Dlatego, jeżeli wybiorą już Państwo swój model, kolor oraz rodzaj drzwi, to w naszym Salonie uzyskają Państwo pełną informację nt.: jak przygotować otwory do późniejszego montażu tych wymarzonych drzwi.